Rezerwat Korgalzhyn – flamingi kontra komary

 

Oglądanie flamingów w Kazachstanie brzmiało dla mnie co najmniej tak dziwnie jak oglądanie słoni w Polsce (oczywiście biorąc pod uwagę zwierzęta żyjące tylko i wyłącznie na wolności). Jest jednak jedno miejsce, które w Kazachstanie stało się ostoją różnorakiego ptactwa wodnego, w tym flamingów karmazynowych. Jak dojechać do Korgalzhyn i jak zwiedzać to miejsce? Nie jest to zbyt popularny punkt wycieczek i większość osób nie wie o jego istnieniu, dlatego bez znajomości rosyjskiego ciężko dokopać się do konkretów umożliwiających bezproblemowe dotarcie.


Czym jest Rezerwat Korgalzhyn?

Korgalzhyn to obszar liczący około 250mln hektarów (w tym aż 198 hektarów to tereny podmokłe!). Prawie kompletnie odizolowany teren (w dodatku umieszczony na skrzyżowaniu dwóch szlaków migracyjnych ptactwa), step i jeziora sprawiły, że upodobały go sobie nie tylko miliony ptaków, ale również wilki, świstaki, moje ukochane marmuty, łosie, dziki i inne zwierzęta. Z ptaków największym entuzjazmem darzone są flamingi karmazynowe, czarne bociany, pelikany i żurawie. Pewniakiem są bliskie spotkania z wielkimi, kolorowymi ważkami oraz upierdliwymi komarami i meszkami. Resztę zwierzyny można zaobserwować jeśli szczęście dopisze. I to nie z bliska. Jeżeli chcecie wybrać się tam, żeby pogłaskać flaminga lub przytulić marmuta to szkoda waszego czasu. Tam prawie wszystko obserwuje się z dość dużej odległości, przez lornetkę i teleskop, w które zaopatrują organizatorzy wycieczek. Rezerwatu nie da się zwiedzać samemu (taka informacja od organizatorki wycieczki), bo na bramie potrzebne jest okazanie specjalnej przepustki. Posiadają ją tylko wykwalifikowani przewodnicy, którzy na pierwszym miejscu stawiają zasadę „nie przeszkadzać zwierzętom, nie zbliżać się, obserwować i czekać w ukryciu”. Takie podejście wydaje się być bardzo dobre, ale też równoznaczne z tym, że niektórzy mogą się tam po prostu nudzić i irytować. Co to za przyjemność jechać ponad 2h do miejsca, w którym na pierwszy rzut oka nie ma kompletnie nic poza stepem? Oglądać flamingi, które ledwo widać nawet po idealnym ustawieniu lornetki? Bez sensu. Wypatrywać marmutów, wilków itd. to jak szukać igły w stogu siana. To jasne, że na tak rozległym terenie zwierzęta wybierają raczej zaciszne miejsca, a nie główną drogę prowadzącą do mini parku z domkami dla tych, którzy postanowili zostać tam na noc. A komary? To nie tak, że siądzie jeden, czy tam dwa w przeciągu całej wycieczki. One siedzą na tobie całym, wszędzie. Później już nawet nie chcesz wychodzić z samochodu, żeby czegokolwiek wypatrywać, bo wiesz że od razu zaatakują. Na końcu atakują już nawet w samochodzie, bo wnoszone są tam na ubraniach i nie masz już dokąd uciec...

Jeżeli zraziło Cię to, o czym napisałam w nieprzesadzony sposób powyżej, to nie jest to miejsce, które chcesz odwiedzić. Osobiście cieszę się, że przeżyłam tą momentami męczącą przygodę, bo Korgalzhyn to miejsce totalnie autentyczne i to trzeba mu przyznać. Rezerwat, o którym nikt nie wie – czy to nie brzmi ciekawie?

P.S. Widziałam marmuta – to nie tak, że na pewno ich nie będzie. Można spodziewać się wszystkiego, ale lepiej nie mieć żadnych oczekiwań.
 

 

 

 

 Jak dojechać do Korgalzhyn?

Rezerwat Korgalzhyn jest oddalony o około 130km od Astany – stolicy Kazachstanu. Można dotrzeć tam na 3 sposoby, z czego dwa właściwie się nie opłacają choć pozornie wydają się świetną opcją. Wynajęcie taksówki to opcja numer jeden, opcja numer dwa to dojazd marszrutką, które z Astany odjeżdżają 4 razy dziennie (tak samo z powrotem). Ta opcja daje transport do małej miejscowości, w której znajduje się muzeum obrazujące co możemy spotkać na terenie rezerwatu i dlaczego. Można tam również znaleźć nocleg, który oferują lokalne rodziny dorabiające na ekoturystyce. Niewykluczone, że członkowie takich rodzin będą w stanie zorganizować indywidualną wycieczkę po parku za nieco niższą cenę, niż śpiewają sobie biura znalezione na pierwszych stronach internetów. Skontaktowanie się z nimi przed przyjazdem jest jednak praktycznie niemożliwe. Kontaktowałam się nawet z pewną dziewczyną z Astany, żeby pomogła mi znaleźć kontakt do lokalnych przewodników na kazachskich stronach – nic nie znalazła.
Jeżeli chcecie mieć pewność i nie macie czasu na takie poszukiwania oraz pieniędzy na jednodniową wycieczkę za 400zł, polecam wybrać się z ACBK (Stowarzyszenie Ochrony Biosfery Kazachstanu). Organizują wycieczki zazwyczaj w weekendy przy minimalnej liczbie 6 osób (można dołączyć do innej grupy), za cenę 150zł/os. W cenie jest transport tam i z powrotem, lunch oraz kolacja, wejście do muzeum z przewodnikiem, ochraniacze na nogi przed komarami, woda, przewodnik w j. angielskim lub rosyjskim, lornetki. Podczas wycieczki przewidziany jest lunch w postaci biwaku nad przepięknym jeziorkiem. Kolacja odbywa się już w wiosce u lokalnej rodziny. Fajnie, że organizacja ta wspiera rozwój ekoturystyki. Przy opcjach kilkudniowych organizują nocleg właśnie u lokalnych rodzin. Skontaktować można się mailowo (najlepiej pisać po rosyjsku) abck@abck.kz. Numery telefonu można znaleźć na stronie www.acbk.kzBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wild Heart Tour , Blogger