Jak tanio ugryźć Bergen?

obrzeża Bergen

 

Bergen to miasto, którego położenie przywołuje na myśl baśnie z dzieciństwa. Za siedmioma lasami, za siedmioma górami...no właśnie - siedem gór. Właśnie tyle z nich otacza Bergen, powodując, że jest to jednocześnie jedno z najpiękniejszych jak i również najbardziej deszczowych miast w Norwegii. Słowo „ugryźć” w tytule nie jest przypadkowe, bo chcąc zjeść coś w Bergen trzeba nastawić się na kosmiczne ceny, albo...! Są na to inne sposoby. Poniżej informacje o tym jak poruszać się po mieście, gdzie tanio zjeść, gdzie znaleźć tani nocleg oraz co warto zobaczyć w Bergen.
Szybkie info o Bergen i trasa przejścia siedmiu górBergen jest drugim (zaraz po Oslo), największym miastem Norwegii, ale w rzeczywistości sprawia wrażenie bardzo niewielkiego, przytulnego zakątka. Bergen wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przyjmuje się, że zostało założone w 1070r przez Olafa III, ale współczesne badania pozwoliły ustalić, że osada handlowa istniała już od ok. 1020r. Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Bergen jest Bryggen – dawna dzielnica handlowa składająca się z zabytkowych, hanzeatyckich budynków. Dawniej służyły one głównie do przechowywania ryb i zbóż przez hanzeatyckich kupców – odbywał się tam handel. Obecnie znajdziemy tam sklepy z pamiątkami, restauracje, puby. Ze względu na drewniane wykonanie budynki często były trawione przez pożary. Warto wejść głębiej i zgubić się w wąskich uliczkach otoczonych przez specyficzną zabudowę.

Bergen widok na Bryggen
atrakcje Bergen - dzielnica Bryggen 

dzielnica Bryggen


Niedaleko Bryggen znajduje się popularny targ rybny, na którym można kupić lub pooglądać ryby i owoce morza. Największe wrażenie robią kraby królewskie. Uwaga na mewy w okolicach targu, atakują z powietrza i wyrywają jedzenie.


Targ rybny w Bergen

Bergen centrum miasta


Punktów widokowych w Bergen co prawda nie brakuje, ale moim ulubionym stał się ten na wyspie Askoy z widokiem na potężny wiadukt łączący wyspę z lądem. Żeby go zobaczyć można udać się łódką ze Strandkaien (okolice Bryggen) do Kleppesto lub drogą lądową, co potrwa nieco dłużej, a koszt ten sam (poniżej koszty transportu w Bergen).

wiadukt Bergen

Siedem gór, które zostały wspomniane w nagłówku to tzw. De syv fjell, do których zalicza się następujące szczyty: Lyderhorn, Damsgardsfjellet, Lovstakken, Ulriken, Rundemanen, Floyfjellet, Sandviksfjellet. Góry nie są wysokie, więc dla osób o dobrej kondycji nie powinno sprawić trudności przejście wszystkich naraz lub w dwa dni. Co roku organizowane są takie jednodniowe przejścia przez siedem szczytów (trasa liczy około 35km). Niestety choroba pokrzyżowała mi plan przejścia wszystkich, ale poniżej wklejam mapkę z trasą ilustrującą jak bym to zrobiła, gdybym była zdrowa, Ostatecznie udało mi się wejść na Damsgardsfjellet i Sandviksfjellet. Start na Sandviksfjellet (lepsze widoczki niż na Damsgardsfjellet) można zacząć od przystanku autobusowego Ludebryggen, pod który dojedziemy autobusem nr 5 lub 6.

Trasa po siedmiu górach Bergen


Sandviksfjellet Bergen
 


Damsgardsfjellet Bergen
 

Sandviksfjellet punkty widokowe Bergen


Wodospad Bergen


Transport publiczny w Bergen


Po Bergen najłatwiej poruszać się komunikacją miejską, co praktykują również mieszkańcy mimo posiadania własnych samochodów. Transport publiczny jest bardzo dobrze rozwinięty, do tego wszystko jest proste i czytelne. Najpopularniejszym przewoźnikiem jest Skyss, dzięku któremu można przemieszczać się busami, metrem oraz łódkami. Bilety warto kupić przez aplikację „Skyss Bilette”.


W Skyss wydzielonych jest 7 stref cenowych, ale do dogłębnego zwiedzenia Bergen w zupełności wystarczy bilet uprawniający do poruszania się w strefie A, który obejmuje również dojazd na lotnisko, kurs łódką na pobliską wyspę Askoya oraz w zasadzie całe Bergen wraz z miasteczkami na zachód, do których można udać się ot tak, żeby poczuć bardziej klimat norweskich wiosek.


Jeżeli planujecie poruszać się ciągle po jednej strefie to koszt biletów wynosi:

Jednorazowy - normalny 38NOK, ulgowy 19NOK

Bilet 24h – normalny 100NOK, ulgowy 50NOK

Bilet 7 dniowy – normalny 245NOK, ulgowy 115NOKNajbardziej opłacalną opcją przy pobycie nawet 2-3 dniowym jest wykupienie biletu 7-dniowego z nieograniczoną ilością przejazdów w danej strefie.

Z lotniska do centrum Bergen najłatwiej dostać się metrem, do którego trzeba zejść schodami w dół zaraz po wyjściu z budynku lotniska.

Nie kupujcie biletów u kierowcy, bo będzie to kosztowało o 22NOK drożej, najlepiej skorzystać z wyżej wymienionej aplikacji.

Bergen autobusy

Gdzie spać w Bergen?


Sposoby na tanie mieszkanie są dość ograniczone, bo do wyboru mamy właściwie dwie opcje. Couchsurfing, gdzie nocuje się 'za darmo' na zasadzie wymiany kulturowej u osób, które chcą poznać kogoś nowego lub Airbnb, gdzie osoby prywatne oferują pokoje lub apartamenty w bardziej przystępnej cenowo wersji niż można znaleźć np. na bookingu.

Jeżeli chodzi o airbnb to mogę polecić przemiłą norweską parę wynajmującą mieszkanie w dzielnicy Laksevag. Do przystanku autobusowego 100m, widok ma morze (i cmentarz :D), apartament w nowoczesnym stylu dzielony wspólnie z nimi, a do własnej dyspozycji sypialnia. To rozgadana parka także można liczyć na miłe pogawędki, porady dotyczące zwiedzania a nawet wspólną kolację.

 

Gdzie zjeść tanio w Bergen?


Podstawą jest dobry plan, a dobry plan na jedzenie w Norwegii to aplikacja Too Good To Go, dzięki której nie tylko mamy jedzenie nawet do 80% taniej, ale również świadomość tego, że ratujemy to co i tak zostało by wyrzucone. W Bergen znajduje się dużo restauracji, piekarni czy nawet stacji benzynowych korzystających z tej aplikacji. Posiłki można rezerwować przez cały dzień, ale odebrać można je zazwyczaj w okolicach 21:00, kiedy restauracje już wiedzą co zostanie im tego dnia. W przypadku piekarni odbiór może odbywać się nieco wcześniej adekwatnie do godzin zamknięcia. Co dostaniemy do jedzenia? Tego nigdy nie wiadomo. Rezerwując jedzenie w restauracji, w której serwują makarony można spodziewać się makaronu, ale nie wiadomo w jakiej postaci i z jakimi dodatkami oraz jakiej ilości. W piekarni również dostaniemy takie produkty jakie zostały. W moim przypadku był to chleb, bułka, kanapka i słodka bułka. Ceny jednej paczki wahają się w okolicach 35-50 NOK, co pozwala nam uzyskać jedzenie w cenach zbliżonych do tych polskich i jednocześnie nie żywić się samymi zupkami chińskimi (co praktykowałam podczas pierwszego wyjazdu do Norwegii, gdy nie znałam jeszcze Too Good To Go).

Jeśli chodzi o picie, to w Norwegii można pic kranówkę, a jeżeli się obawiacie polecam zakupić butelkę z filtrem.

too good to go Bergen
Tutaj podaję przykładowe ceny w Bergen:

gofry w centrum - 110-155NOK

piwo w sklepie – 39NOK - 49NOK

mała sałatka owocowa - 159NOK

czekolada - 50NOK

drożdżówka - 60NOK

ciastko w kawiarni – 60NOK

kawa w kawiarni - 30NOK

herbata na mieście - 30NOK

makaron z tuńczykiem w restauracji - 180NOK

chleb - 40NOK


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wild Heart Tour , Blogger