Lodowiec Folgefonna – trasa między turkusowymi jeziorami

Folgefonna Norwegia

Jeżeli znajdziecie się kiedyś w Parku Narodowym Folgefonna to wiedzcie, że lepiej być nie mogło! Powierzchnia parku wynosi około 214km2 i można tam zarówno spacerować, jeździć na nartach, podziwiać turkusowe jeziora, wodospady, a w lecie również wszechobecne owce chodzące samopas (właściciele łapią je dopiero pod koniec lata). A gdy poczujecie na skórze nagły powiew chłodu możecie być pewni, że już niedługo zobaczycie coś co rządzi tym terenem...lodowiec Folgefonna. Warto wiedzieć, że Folgefonna nie jest pozostałością żadnego ze zlodowaceń. Lodowiec powstał ok.5000 lat temu w okresie dużych opadów i niskich temperatur. Mimo, że istnieje dużo tras i z pewnością każda jest piękna to polecam wam właśnie tą, która zostanie przedstawiona poniżej. Na żadnej innej trasie nie widziałam bowiem tego największego (moim zdaniem) cudeńka, a mowa oczywiście o ruchomym moście nad rzeką lodowcową.

 

Czy pod lodowiec Folgefonna można dojechać samochodem?Tak można, a nawet jest to wskazane, w szczególności w przypadku mojej trasy. Trasę można zacząć od parkingu Mosevatnet (znajduje się on w południowej części parku). Można ją też tam zakończyć, ponieważ parking ten znajduje się tuż pod jednym z jęzorów lodowca. Droga dojazdowa jest w stanie idealnym i prowadzi przez malownicze góry i turkusowe jeziora. Jeśli jednak jeden jęzor to dla was za mało to do kolejnego jest około 30km pieszo w dwie strony i to jest dopiero sztos trasa! Miejsce zdecydowanie dla tych, którzy lubują się w dzikiej naturze. Poniżej mapka z parkingiem i traską.

Parking lodowiec Folgefonna
Dodaj napis
Trasa pod jęzor lodowca Folgefonna

Trasa pod południowy jęzor lodowca FolgefonnaZ parkingu Mosevatnet należy kierować się „deptakiem” w stronę gór, gdzie zaczyna się szlak oznaczony kolorem czerwonym. Można też wyruszyć z punktu położonego około 2km poniżej parkingu, gdzie znajduje się dokładna tabliczka opisująca trasę (na zdjęciu powyżej), ale czas przejścia wydłuży się wtedy o jakieś 2h. My startowaliśmy właśnie z tego punktu, a w drodze powrotnej zeszliśmy już na parking Mosevantntet i dlatego polecam to miejsce również jako bazę wyjściową. W trakcie drogi mamy również do wyboru dwie opcje trasy. Trasa prowadząca nisko przy jeziorze nie zawsze jest dostępna, zależy to od poziomu wody w jeziorach.

trasa pod południowy jęzor lodowca Folgefonna trasa pod lodowiec Folgefonna

Folgefonna trasa

Na całej trasie raczej brak miejsc szczególnie trudnych. Najgorsze jest to, że po deszczu wszędzie robią się kałuże i błoto. Można szybko przemoczyć buty i wydłuża to też czas przejścia. Śliskie skały mogą również stanowić problem, szczególnie te nachylone w stronę jezior. Istnieje możliwość poślizgnięcia i zjechania do wody, ale w niektórych miejscach są zamocowane łańcuchy, którymi można się wesprzeć. Teoretycznie trasa powinna zająć około 6h w dwie strony z punktu położonego poniżej parkingu (tam gdzie wspominałam o usytuowanych tabliczkach informacyjnych), ale w rzeczywistości zajęła nam 9h, przypuszczalnie przez to że teren był podmokły. Poza tym podczas całej drogi jest bardzo malowniczo i nawet jeśli nie dacie rady przejść jej całej to i tak warto. Niemalże ciągle towarzyszy widok turkusowych jezior, a później również małe wodospady tworzone przez polodowcową rzekę. Można też znaleźć piaszczyste plaże np. tuż przy lodowcu co jest totalnym odlotem! Prawdopodobnie mało ludzi wybiera tę drogę, ponieważ spotkaliśmy tylko 5 osób. Fajnie jest też zostać na tzw. złotą godzinę w okolicach jeziorek, bo wszystko nabiera jeszcze piękniejszych barw. Złota godzina to mniej więcej godzinka lub dwie przed zachodem słońca.Do śledzenia trasy dobra będzie aplikacja Windy Maps.

Rzeka polodowcowa Folgefonna
turkusowe jeziora obok lodowca Folgefonna

 

Jak dojechać z Bergen do lodowca Folgefonna?
Najłatwiej wybrać się samochodem uwzględniając trasę obejmującą przeprawę promową z miejscowości Gjerdmundshamn. Czas dojazdu to około 3h w jedną stronę. W okolice można też dotrzeć komunikacją miejską, ale jest to dość droga opcja i nie dojedziemy nią tam, gdzie rozpoczyna się przedstawiona wyżej trasa. Poza tym po drodze też jest sporo miejsc, w których prawdopodobnie będziecie chcieli się zatrzymać – przecież to Norwegia :)


prom do lodowca Folgefonna


Szczerze mówiąc, gdyby nie nasi wspaniali hości z airbnb, którym spodobał się pomysł na lodowiec, to pewnie nie pojechalibyśmy tam ze względu na przerastające nas koszty norweskie. Najlepsza opcja to znaleźć kogoś miejscowego z samochodem, kto również chciałby się tam wybrać i podzielić koszty. Można popytać np. na facebookowych grupach, czy ktoś nie byłby zainteresowany taką wyprawą. Dużo osób mieszka w Bergen, ale nie wie jakie cuda znajdują się w pobliżu. Chociażby góry otaczające Bergen...niby można bez problemu dojść na nogach, a np nasi nowi znajomi byli tylko na jednej z nich i to dawno, dawno temu. Jak ogarnąć trasę w górki wokół Bergen (malutkie są!) znajdziecie w poście o tanim zwiedzaniu Bergen.park narowodowy Folgefonna

 Aaaa...i uważajcie, żeby nie pomylić wilczych jagód z borówkami! :)


rzeka polodowcowa w Parku Narodowym Folgefonnaturkusowe jeziora lodowiec Folgefonna


rzeka obok lodowca Folgefonnapołudniowy jęzor lodowca Folgefonna


owce w parku narodowym Folgefonna
Folgefonna park narodowy
zachód słońca w parku narodowym folgefonna

łańcuchy na trasie pod lodowiec Folgefonna 
1 komentarz:

  1. Przepiękna trasa. Posty takie jak te udowadniają mi, że czasami warto się zatrzymać i poodpoczywać.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Wild Heart Tour , Blogger