Wulkan Teide - wejście zimą i latem

Wulkan Teide zimą wejście

El Teide – czynny wulkan, najwyższy szczyt Hiszpanii i jednocześnie najwyższy szczyt jakiejkolwiek atlantyckiej wyspy. Guanczowie (pierwsi mieszkańcy Wysp Kanaryjskich) silnie wierzyli w to, że stanowi on portal do piekieł, a o zamieszkujących jego szczyt demonach krążyły legendy. Nic dziwnego, niezły z niego gigant i dodatkowo swoimi wybuchami trochę na wyspie narozrabiał. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1909r. Od dna morza jego wysokość wynosi około 7500m, a nad poziomem morza wystaje 3718m. Z jego szczytu przy dobrej widoczności można podziwiać nie tylko całą Teneryfę, ale również wszystkie inne Wyspy Kanaryjskie.

W poście znajdziecie informacje o tym jak przygotować się na zimowe wejście na Teide oraz jak zaplanować wyjście na Teide w lecie. Jaki jest czas wejścia, jak zorganizować pozwolenie na wejście na szczyt oraz jak wejść na Teide bez pozwolenia? Jak wygląda nocleg w położonym powyżej 3000mnpm schronisku Altavista? Jakie trasy trekkingowe wybrać i która jest najkrótsza?

 

Zachęcam również do obejrzenia video z Teneryfy 

KLIKPozwolenie wejścia na szczyt wulkanu Teide

 


Niezależnie od tego czy planujecie wejść na Teide o własnych siłach, czy też wjechać na niego kolejką należy pamiętać, że od godziny 9:00 (czyli od tej, od której otwierana jest kolejka) na szczyt nie da się wejść bez specjalnego pozwolenia, które należy wyrobić najlepiej z około 2-miesięcznym wyprzedzeniem (miejsca szybko schodzą). Pozwolenie wyrabia się za darmo na stronie https://www.reservasparquesnacionales.es/real/ParquesNac/usu/html/Previo-inicio-reserva-oapn.aspx?cen=2&act=%201https://www.reservasparquesnacionales.es/real/ParquesNac/usu/html/Previo-inicio-reserva-oapn.aspx?cen=2&act=%201 Głównie ze względu na bezpieczeństwo na szczycie jednocześnie nie może stać więcej niż określona liczba osób. Zezwolenia wydawane są na konkretne godziny z odstępem 2-godzinnym. Do wyboru są następujące przedziały czasowe: 9-11, 11-13, 13-15 oraz 15-17. Przy ostatniej opcji trzeba dopytać, o której dokładnie zamykają kolejkę, bo może okazać się, że odjedzie bez was przed godziną 17 (szczególnie w zimie).


Jest pewien sposób na uniknięcie konieczności rezerwacji wejścia na Teide. Szczególnie przydatne jest to w przypadku, gdy nie zdąży się zabookować pozwolenia (będzie o tym poniżej).


!! Pozwolenie dotyczy tylko i wyłącznie szlaku nr 10 (Telesforo Bravo – szlak nazywa się tak na cześć geologa, który badał Teide), czyli samego podejścia od kolejki na szczyt. Poza tym odcinkiem można spacerować po terenie Parku Narodowego Teide do woli nawet bez pozwolenia.

 
Trekking na wulkan Teide – jak to zrobić z pozwoleniem?

Załóżmy, że macie już rezerwacje na wejście na szczyt, poniżej podaję opcje wejścia.


1. Wjazd kolejką Teleferico del Teide do La Rambleta.  
La Rambleta znajduje się na wysokości 3555mnpm, więc do pokonania zostają 163m. Należy pamiętać, że zezwolenie nie ma nic wspólnego z kolejką linową, która szczególnie zimą może być zamknięta np. z powodu silnego wiatru. Koszt przejazdu kolejką w jedną stronę to 13,50E. Rezerwacji można dokonać na stronie https://www.volcanoteide.com/pl/volcano_teide/kolejka_linowa_na_teide/kolejka_linowa_na_teide. Jeżeli chcecie wjechać kolejką, a nie zdążyliście zdobyć pozwolenia na wejście na szczyt to nic straconego! Dookoła jest wiele innych malowniczych tras np. na Mirador del Pico Viejo lub La Fortaleza. Można też samodzielnie zejść ze szczytu nie korzystając już z kolejki co serdecznie polecam, ale jeszcze bardziej polecam opcję wejścia i zejścia o własnych nogach.

2. Trekking na Teide szlakiem Montana Blanca 
Ta trasa składa się z 3 etapów, chociaż ja wyszczególniłabym raczej 4 etapy. Warto tę opcję połączyć z noclegiem w schronisku Altavista, ale o tym przeczytacie poniżej przy punkcie „Wejście na Teide bez pozwolenia”. Można też obejść się bez noclegu, jeżeli wasza kondycja na to pozwoli. Etapy, o których wspomniałam to:
A. Montana Blanca > Schronisko Altavista (i tutaj dodałabym, że połowa trasy jest prawie płaska, a druga mocno pod górkę. Po około 1,5h spokojnego marszu nagle na długości 2,56km trzeba pokonać 544 metry przewyższenia). Zimą przed tym bardziej wymagającym podejściem często można zobaczyć tabliczkę zakazującą wędrówki bez odpowiedniego sprzętu. Teren może być oblodzony – ale więcej informacji o zimowym wejściu znajdziecie poniżej. Mniej więcej w połowie tego ostrego podejścia znajdują się słynne, charakterystyczne skały Estancia de los Ingleses. 
B. Schronisko Altavista > La Rambleta (na La Rambleta trzeba okazać zezwolenie na wejście)
C. La Rambleta > Pico del Teide (wejście szlakiem numer 10) 

Cała trasa ma 8,3km, a przybliżony czas przejścia to 5,5h w górę i około 4,5h w dół.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak dojechać pod Montana Blanca?  

 

Szlak rozpoczyna się na 40,7km drogi TF-21 można dojechać tam autobusem lub samochodem, ale parking przy szlaku jest niewielki. Mieści się tam może z 10 samochodów. My zaparkowaliśmy nieco dalej na poboczu. Można też skorzystać z większego parkingu znajdującego się w odległości około 1km od szlaku.

  Wejście na Teide bez pozwolenia – jak to zrobić?


To proste. Do godziny 9 rano nie są sprawdzane pozwolenia, także przebywanie od zmierzchu do tej godziny jest całkowicie legalne bez żadnych dodatkowych rezerwacji. Wszystko robimy tak jak w punkcie 2, tylko że trzeba wchodzić albo nocą i dotrzeć na szczyt o wschodzie słońca, albo rozłożyć wejście na dwa dni i przenocować w schronisku Altavista, co bardzo polecam! Do schroniska można wejść na nogach trasą Montana Blanca, a dla osób bardziej leniwych lub nie mogących pozwolić sobie na kilkugodzinną wspinaczkę dobrą opcją będzie wjazd kolejką i zejście na nocleg do schroniska (około 1,5h drogi mało wymagającą trasą).

My wybraliśmy opcję wejścia trasą Montana Blanca. Wystartowaliśmy około godziny 12:00, a przy schronisku byliśmy już około 15:00. Ze schroniska widoki są pierwsza klasa, a przy zachodzie można zobaczyć słynny cień rzucany przez wulkan Teide (to samo zjawisko obserwować można kolejnego dnia na szczycie wulkanu o wschodzie słońca). Poza tym schronisko jest jednym z najlepszych miejsc do oglądania nocą gwiazd. Kolejnego dnia z samego rana wszystkie nocujące osoby idą z misją zobaczenia wschodu z najwyższego szczytu Hiszpanii. Wysokość robi swoje i można odczuwać lekkie niedogodności ze względu na mniejszą ilość tlenu. U mnie były to lekkie zawroty głowy i szybsze męczenie się podejściem. Żeby na spokojnie zdążyć wejść na szczyt trzeba dać sobie jakieś 2h startując ze schroniska. Później na spokojnie można zejść tą samą trasą, zjechać kolejką lub zejść jeszcze innym wariantem trasy. Ich podgląd możecie znaleźć tutaj: http://www.gobiernodecanarias.org/parquesnacionalesdecanarias/en/Teide/InfraestructuraServicios/RutasItinerarios.html# do wyboru do koloru.

Ale, ale! Na nocleg w schronisku również trzeba się przygotować, poniżej kilka wskazówek.Schronisko Altavista – rezerwacja i opis noclegu


Schronisko Altavista zostało wybudowane w XIXw jako baza do prac badawczych prowadzonych w Parku Narodowym Teide. Obecnie jest to baza wypadowa dla osób decydujących zdobyć się Teide o własnych siłach. Schronisko znajduje się na wysokości 3260mnpm.

Zanim zanocujesz w Altavista – WAŻNE INFORMACJE!

Nocleg w schronisku TRZEBA zarezerwować, bez tego ani rusz. Podczas naszego pobytu kilku wędrowców bez rezerwacji prosiło o możliwość przenocowania na podłodze lub na łóżkach osób, które nie pojawiły się mimo dokonania rezerwacji. Niestety obsługa była nieugięta. Podobno ze względów bezpieczeństwa nie mogą przyjąć więcej niż 54 osoby. Rezerwacji noclegu można dokonać na tej stronie https://www.volcanoteide.com/pl/volcano_teide/wedrowka_gorska/schronisko_altavista

Schronisko NIE jest otwarte 24/h. Od godziny 11:00 otwierany jest główny hall, gdzie znajduje się kilka ławek, automat z batonikami i piciem oraz automat do rozmieniania grubszej kasy na drobne, żeby można było kupić batoniki i picie.

Kuchnia oraz toalety otwierane są o godzinie 17:00, a pokoje o 19:00. Każdy proszony jest o okazanie dokumentu w celu potwierdzenia rezerwacji. Schronisko posiada 3 sale, w których znajdują się piętrowe łóżka wyposażone w kołdry i koce oraz ogrzewanie. Dodatkowo każdy otrzymuje jednorazowe prześcieradło i poszewkę na poduszkę (które później należy zabrać ze sobą na dół tak jak wszystkie inne śmieci – w schronisku nie ma kosza). W kuchni znajdziecie wszystko co potrzebne do ugotowania kolacji oprócz składników rzecz jasna. Zapasy jedzenia należy zabrać ze sobą z dołu, a w kuchni do dyspozycji jest czajnik, mikrofala, talerze, kubki, garnki, patelnie, chochle, sztućce. Toalety są czyste, ale woda zimna i brak prysznicy. W schronisku można spędzić tylko jedną noc i należy opuścić je przed godziną 8:00, ponieważ o tej godzinie jest ono zamykane. Jeżeli macie w planie schodzić tą samą trasą możecie zostawić w schronisku swoje rzeczy, ale odebrać można je dopiero o godzinie 11:00, kiedy otwierają główny hall.

Schronisko Altavista czynne jest przez cały rok za wyjątkiem 24.12, 31.12 oraz dni o ekstremalnych warunkach pogodowych.
Wejście na Teide zimą


Zimą Teide potrafi narozrabiać i ukryć się pod warstwami śniegu i lodu. Lód jest zazwyczaj mocno przytopiony przez słońce, dlatego gdyby pokrywał cały szlak poradzenie sobie z nim bez raków byłoby prawdopodobnie niemożliwe. Trasy w takich wypadkach są zamykane. Dostępność szlaków można monitorować na stronie https://www.volcanoteide.com/pl/jak-jest-dzis-na-teide?hsCtaTracking=4c535d41-afdc-46fa-b390-ad9e6247e6f9%7Caf6d853f-521a-40bf-99f1-ba616747408d. Prawda jest taka, że raczej i tak nikt nie sprawdza, czy wejdziecie na ten szlak z odpowiednim sprzętem czy też nie, chociaż teoretycznie, żeby wejść na zamknięty szlak powinno się mieć specjalne wyposażenie i potwierdzenie przynależności do jakiegoś stowarzyszenia górskiego. Warto rozsądnie podejść do tematu i w przypadku ciężkich warunków + braku odpowiedniego sprzętu (raków, czekana) zrezygnować z podejścia. Kolejna sprawa jest taka, że nie zawsze zakaz wchodzenia = oblodzenie. W moim przypadku trasa była zamknięta, ale spotkałam osobę, od której uzyskałam informację, że oblodzeń już nie ma. Taką informację można uzyskać również w informacji turystycznej lub po prostu iść i w razie czego zawrócić. Warto też na wszelki wypadek wyposażyć się w jakieś mini raczki lub ćwieki, w razie konieczności przejścia po niewielkiej ilości lodu. Koniecznie trzeba mieć ze sobą krem przeciwsłoneczny, okulary i ciepłe ciuchy, bo mimo że na dole jest gorąco to na szczycie panują już o wiele niższe temperatury, a jeśli traficie na wiatr to już w ogóle zimniutko.


Wejście na Teide latem


Żeby wejść na Teide latem nie potrzeba żadnych dodatkowych informacji prócz tych, które wypisałam w punktach o sposobach wejścia na Teide z pozwoleniem oraz bez pozwolenia.


Guanczowie i legendy związane z wulkanemNa koniec trochę ciekawostek, żeby wejście na wulkan było trochę bardziej magiczne.

Dawniej wierzono, że Teide stanowił wrota piekieł, a na jego szczycie żył demon zwany Guayota. W momencie poczucia zagrożenia Guanczowie składali ofiary lub przyprowadzali małe beczące owieczki, żeby wzbudzić litość w Wielkim Duchu. A kim byli ci Guanczowie? Byli to pierwsi znani mieszkańcy Wysp Kanaryjskich, którzy zasiedlili je około 1000 lat p.n.e. (a niektóre źródła podają, że było to aż 3000 lat p.n.e.). Skąd oni się tam w ogóle wzięli i jak okiełznali wulkaniczne wyspy? Najlepsze jest to, że nie wiadomo. Istnieje kilka teorii, ale wszystkie zawierają informacje, które pozostawiają wiele pytań bez odpowiedzi. Badania wykazały silne podobieństwa między Guanczami, a Barberami (lud afrykański). Jednak w Afryce nie potrafiono jeszcze wtedy żeglować, a zakłada się, że Guanczowie na Wyspy Kanaryjskie dotarli drogą morską. Na wyspach znaleziono również przedmioty, które sugerowały silne powiązanie Guanczów z dawnymi ludami Ameryki, Afryki, Europy i Bliskiego Wschodu. W związku z tym niektórzy wyciągają wnioski, że stanowili oni odłam kultury Atlantydzkiej. Nie wykluczone jest również, że wyspy zasiedlił któryś z ludów Europejskich, chociaż raczej odrzuca się tę tezę ze względu na to, że chociażby Wandalowie, czy Celtowie mieli już wtedy lepsze narzędzia, niż te znalezione na wyspie. Jedno jest pewne, dla Guanczów Teide był górą świętą. Bali się jej i szanowali jednocześnie. To u stóp tego wulkanu stoczyły się najkrwawsze boje, w których Guanczowie oddawali życie podczas obrony swojej wyspy przed Europejczykami. Teneryfa była ostatnią wyspą z Archipelagu Wysp Kanaryjskich zdobytą przez Europejczyków.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wild Heart Tour , Blogger