Teneryfa – ciekawostki i zabawne fakty

 

Informacje praktyczne i ciekawe miejsca to pewnie pierwsza rzecz, którą ogarniacie przy planowaniu wyjazdu. Nie ma w tym nic dziwnego, ale warto zadbać też o zapoznanie się z dziwnymi/zabawnymi faktami o interesującej nas destynacji. Zawsze lepiej wrócić z jakiegoś miejsca i móc opowiedzieć o nim ciut więcej niż „fajne były widoki”. Teneryfa ma takich ciekawostek całkiem sporo. Zapraszam do zapoznania się z niektórymi z nich.


 Tutaj znajdziecie inne potrzebne informacje: Teneryfa poza utartym szlakiem - najfajniejsze miejscówki oraz informacje praktyczne1. Flaga Teneryfy jest taka sama jak flaga Szkocji.
No dobra. Prawie taka sama. Tło różni się nieco odcieniami, ale to wyjaśnienie jest zbyt nudne i banalne. Bardziej podoba mi się teoria, że Nelson po ataku na port w Santa Cruz i upokarzającej porażce stracił flagę. Po prostu zdjęto ją z jego okrętu i sobie przywłaszczono. Kolejna teoria mówi o tym, że Teneryfa i Szkocja mają tego samego patrona – świętego Andrzeja, który został ukrzyżowany na krzyżu w kształcie litery X i stąd podobieństwo flag.

2. Nelson podczas wspomnianej wyżej bitwy stracił rękę.

3. Wyspy Kanaryjskie nazwano od łacińskiego słowa „canis” (pies). Nazwa ptaka kanarka pochodzi zatem od Wysp Kanaryjskich (a nie na odwrót).

4. Dziko żyjące kanarki można zobaczyć jedynie na Wyspach Kanaryjskich, Azorach lub Maderze.

5. Na Księżycu znajduje się pasmo górskie Montes Teneriffe. Nazywa się tak, ponieważ pewien astronom zaobserwował je z wulkanu Teide.

6. Z Teneryfą jest związana postać Johna Hawkinsa – słynnego angielskiego pirata, który na swoim koncie miał np. handel niewolnikami. Na Teneryfie miał on kilku przyjaciół, z którymi prowadził szemrane biznesy, ale przyjaźń skończyła się w momencie gdy odpływając na pożegnanie rozwalił kulą armatnią jeden z domów. Mógł to być przypadek, ponieważ pożegnalne strzelanie z armat było tradycją...tylko że strzelanie bez ładunku. Tak czy inaczej Wyspy Kanaryjskie często były dręczone przez innych angielskich piratów, dlatego stosunki przyjacielskie nie mogły trwać długo.

7. W stanie Luizjana istnieje całkiem spora społeczność pochodząca z Wysp Kanaryjskich (Los Islenos). Zrobili oni tam furorę, ponieważ do Ameryki przywieźli swoją tradycję udomowiania bydła, na co zareagowano z wielkim entuzjazmem. Przywożono do nich na szkolenia bydło z całej Luizjany i wschodniego Teksasu.

8. Santa Cruz jest nie tylko stolicą Teneryfy, ale wraz z Las Palmas stolicą całych Wysp Kanaryjskich.

9. Góra Teide znajdująca się na Teneryfie jest trzecim co do wielkości wulkanem wyspowym na świecie i najwyższym szczytem Hiszpanii.

10. Na Teneryfie (oraz w Hiszpanii) uważa się, że pechowym dniem nie jest piątek 13, ale wtorek 13.

11. Hymn Teneryfy (Hiszpanii) jest jednym z niewielu hymnów państwowych nie mającym oficjalnie zatwierdzonych słów, a jedynie melodię.

12. Banknot 500E został w Hiszpanii nazwany Bin Laden, ponieważ wszyscy wiedzą że istnieje, ale nikt go nigdy nie widział.

13. Na Teneryfie koty nie reagują na wołanie „kici, kici”. Należy ich wołać „psss, psss”.


14. Wulkan Teide rzuca największy morski cień na świecie. Jeśli chcecie zobaczyć to zjawisko to zapraszam do posta o wejściu na wulkan Teide.

15. Na Wyspach Kanaryjskich (a dokładniej na La Gomerze) powstał język gwizdany w celu komunikowania się na dalsze odległości. Niektórzy twierdzą, że język gwizdany powstał podczas zasiedlania wyspy, gdy (według jednej z teorii) trafiali tam skazańcy, którym obcinano języki.

16. Teneryfa posiada różne mikroklimaty. Na południu można doświadczyć suszy i jałowych terenów, a północ porastają bujne lasy deszczowe.

17. Ze względu na wulkaniczną naturę wyspy każda plaża, którą pokrywa żółty piasek jest plażą sztuczną. Piasek sprowadzany był z Sahary Zachodniej.

18. Na Teneryfie kręcono ujęcia do filmów takich jak Gniew Tytanów, Szybcy i wściekli 6. 

19. Guachinche to rodzinne bary i restauracje, w których lubią jeść kanaryjczycy. Nie znajdziecie tam menu (lub ewentualnie menu zawierające max 3 pozycje). Je się to co przygotowała gospodyni.

20.  Na Teneryfie jest bardzo dużo jaszczurek, które przez lokalsów są traktowane z szacunkiem ponieważ m.in. zjadają komary.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wild Heart Tour , Blogger