Sulowskie Skały – jednodniówka na Słowacji

 

Atrakcje na Słowacji blisko polskiej granicy? Proszę bardzo! Rezerwat Przyrody Sulovske Skaly to miejsce, które koniecznie należy dodać do tej listy. Leży on w północnej części Gór Strażowskich, czyli zaledwie ok. 80km od granicy z Polską! Jeśli lubicie krótkie wyjazdy do naszych sąsiadów i nie znacie tego miejsca to gwarantuję, że będziecie zachwyceni. Nie bez powodu zyskało ono miano słowackich Dolomitów.
Sulowskie Skały – co to takiego?


To krótko mówiąc fantazyjne kształty, w otoczeniu których człowiek czuje się jak w jakimś odległym zakątku globu. Znajdują się tam maczugi skalne, turnie, żleby, głębokie wąwozy i baszty skalne. Dodatkowo stosunkowo niewielkie wzniesienia i krótkie odległości sprawiają, że to miejsce dostępne dla niemal każdego mniej wprawnego miłośnika gór. Niewielkim wysiłkiem można dotrzeć do naprawdę widokowych miejsc. Ma to też swoje wady, bo napływa tam bardzo wiele osób, ale jak zwykle funkcjonuje zasada kto rano wstaje ten ma pusty szlak.


 

Sulowskie Skały – jaką trasę wybrać?


Prawdopodobnie każda trasa w tym rezerwacie zachwyca, ale jeśli chcecie pewniaka to poniżej wklejam trasę, którą wybrałam. Jest to mała pętla, którą zaczyna i kończy się w miejscowości Sulov. Trasa przebiega przez zieloną ścieżkę edukacyjną, która jest najatrakcyjniejszym odcinkiem w rezerwacie (można też przejść tylko ścieżką zieloną, co zajmuje około 1,5h – 3km). Pętla, którą zrobiłam jest nieco dłuższa, bo liczy 7,6km i jej przejście zajmuje około 3h. Gdzieniegdzie znajdują się sztuczne ułatwienia w postaci klamr. Dla osób mających ochotę na trochę więcej wysiłku czeka duża pętla, która liczy sobie 15km. Jak widać każdy znajdzie tutaj trasę dopasowaną do swojego nastroju i możliwości. Ja wybrałam tę środkową i uważam, że jest ona idealna na wędrówkę, podczas której ma się ochotę bardziej odpocząć i posiedzieć wśród gór niż doładować w nogi kilometrów. Jednocześnie nie prowadzi ona tylko przez popularny szlak zielony, więc można zobaczyć mniej uczęszczane zakątki. 


 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wild Heart Tour , Blogger