Czeska Szwajcaria na weekend

Park Narodowy Czeska Szwajcaria – brzmi pięknie, prawda? I ma tak brzmieć, bo to całkowita prawda. Ten Park Narodowy to malowniczy, pełen tajemnic i bajkowych krajobrazów rejon w północno-zachodnich Czechach. Można spodziewać się dzikiej przyrody, pięknych wąwozów, kanionów, zamków, pałaców, punktów widokowych i klimatycznych wiosek ze specyficzną szachulcową zabudową. Jeśli wybierasz się tam tylko na weekend i zastanawiasz się co zobaczyć i jaką wybrać trasę/szlak po parku Czeska Szwajcaria, to poniżej znajdziesz kilka propozycji. Jeśli masz zamiar spędzić w tym rejonie więcej czasu, to koniecznie zobacz post o okolicach Czeskiej Szwajcarii.


 

Trasa trekkingowa po Czeskiej Szwajcarii – najważniejsze punkty


Wariant nr 1 - długi
Odległość: 24km
Czas przejścia: 9h

Na trasie znajduje się Wąwóz Edmunda z charakterystycznymi stanicami (przeprawa łodzią), Dziki Wąwóz (druga przeprawa łodzią), kilka wiosek znajdujących się w Parku Narodowym, skalny zamek Saunstein (darmowy wstęp i dobra zabawa – z dużym plecakiem możecie nie zmieścić się pomiędzy wąskimi przejściami w skałach), mała Brama Pravcicka oraz najbardziej wyczekiwana duża Brama Pravcicka (największy łuk skalny w Europie!) i masa innych widoków, które nie doczekały się swoich własnych nazw.

 

Dokładny opis trasy:
Startujemy z miejscowości Hrensko parkingu Parkoviště Pod Skalou skąd żółtym szlakiem podążamy wzdłuż Wąwozu Edmunda. Po około 2km dochodzimy do punktu, w którym dalsza wędrówka jest niemożliwa i trzeba przeprawić się łodziami. Koszt przeprawy to 120KC, czas ok. 20min. Jeżeli rozumiecie trochę czeski lub niemiecki to spływ umilają opowiastki pana kierującego łódką. Po wyjściu z łodzi idziemy nadal żółtym szlakiem w kierunku Dzikiego Wąwozu, gdzie czeka nas kolejna przeprawa (80KC). Po przeprawie podążamy nadal żółtym szlakiem, który następnie zmienia się na szlak niebieski. Idziemy w kierunku miejscowości Vysoka Lipa, polecam zrobić sobie przerwę przy pensjonacie Zvoneček, gdzie znajduje się budka z gastronomią i stoliki z ładnym widokiem na góry. Tam znów zmieniamy szlak na żółty i idziemy nim aż do rozwidlenia pod Saunsteinem, gdzie obieramy szlak czerwony, którego będziemy się już trzymać do samego końca przechodząc przez wyzwalający emocje skalny zamek Saunstein, małą bramę Pravcicką oraz na końcu właściwą Pravcicką Bramę. Później schodzimy szlakiem czerwonym do drogi i dalej za drogą do parkingu.

 W razie czego, w każdym momencie przejścia przez dowolną wioskę można złapać autobus powrotny do Hrenska. Wybierajcie autobusy lokalne, bo turystyczne są dużo droższe.

 
Wariant nr 2 - krótki
Odległość: 16,5km
Czas przejścia:6h

Trasa z pominięciem małej Bramy Pravcickiej oraz zamku Saunsteina.

Początek trasy taki sam jak w wariancie nr1. Po przeprawie łodziami przez Dziki Wąwóz, przy rozwidleniu szlaku żółtego kierujemy się szlakiem niebieskim na miejscowość Mezni Louka, w Mezni Louka odbijamy na szlak czerwony prowadzący do Bramy Pravicickiej. Dalej tak jak w wariancie nr1.Wariant nr 3 – ekstremalnie krótki + autobusy

Początek tak jak w wariancie nr 1, po przepłynięciu Wąwozem Edmunda wchodzimy na szlak zielony w kierunku miejscowości Mezna, skąd kursują autobusy pod Bramę Pravcicką. Z przystanku pod bramę pozostaje do pokonania 2,5km w jedną stronę. Po zejściu do drogi można złapać autobus do centrum Hrenska, gdzie znajdują się parkingi lub pójść pieszo.

 
Hřensko


Hrensko to nie tylko miejscowość, z której startują najważniejsze szlaki w Czeskiej Szwajcarii, ale również miasteczko, które jest ciekawe samo w sobie. Można tam zobaczyć typowe dla tego rejonu domy szachulcowe, urokliwe, tętniące życiem centrum miasteczka oraz charakterystyczny budynek Starej Plynarni (stara stacja benzynowa), który mimo tego, że obecnie jest restauracjom i świadczy usługi noclegowe może pochwalić się mroczną historią. Budynek został wybudowany przez niemieckich robotników w 1905r. Kilka lat później ze względu na niedopilnowanie przepisów bezpieczeństwa przez przełożonych jeden z pracowników stacji zmarł w wyniku zatrucia. W celu uniknięcia odpowiedzialności karnej do oględzin zwłok został wezwany znajomy lekarz, który orzekł, że śmierć nastąpiła z innych powodów. Zwłoki pochowano kilkaset metrów powyżej budynku, a dusza zmarłego podobno nawiedza starą plynarnię co miesiąc podczas pełni.

Punkt widokowy Mariina Vyhlidka


Zaledwie 1km pod górkę szlakiem czerwonym z Jetrichovic i można podziwiać pięknie usytuowany domek z punktem widokowym na okolicę. Uwaga! Dojście dla osób starszych i dzieci może nie być wcale takie banalne. Czasem trzeba wspomóc się poręczami, a w końcowej części podejścia jest bardzo wąsko. Tuż obok punktu startowego znajduje się również zamek Falkenstein. 

Mydlarnia w Rużovej


Właścicielka mydlarni pewnego dnia znalazła na strychu swojego pensjonatu stary notatnik zawierający przepisy na naturalne mydła. Najpierw zaczęła wytwarzać je w kuchni, a później wszystko tak się rozrosło, że obecnie Mydlarnia Rubens jest obowiązkowym punktem podczas pobytu w Czeskiej Szwajcarii. Pięknie pachnie, można zakupić naturalne produkty (nie tylko mydła, ale również szampony, oleje i zioła), a nawet uczestniczyć w warsztatach i wyprodukować swoje własne mydło!

Niedaleko mydlarni znajduje się również wieża widokowa Rozhledna Růženka

 

1 komentarz:

Copyright © 2016 Wild Heart Tour , Blogger