Kaunertal Gletscherstraße – alpejska droga pod lodowiec

droga pod lodowiec Kaunertal  najpiękniejsza droga alpejska Austria

 Jedna z najpiękniejszych alpejskich dróg asfaltowych znajdująca się w austriackim kraju związkowym Tyrol. Można określać ją na różne sposoby. Droga do nieba - bo prowadzi na wysokość 2750m n.p.m. Droga donikąd - bo jest ślepą drogą. Droga do natury, która wręcz pcha się do wnętrza samochodu – bo krowy chodzą środkiem drogi wymachując i uderzając ogonami w szyby samochodów, świstaki przemykają po przydrożnych skałach, a kozy leżą na zakrętach. Kozy...co tam robiły kozy i dlaczego na zakręcie...to chyba pozostanie nierozwikłaną zagadką. 

 

droga pod lodowiec Kaunertal  najpiękniejsza droga alpejska Austria

 

Informacje praktyczne

Kaunertal to nazwa doliny, nad którą wznosi się masyw Weißseeferner, którego górne partie to pokryty wiecznym śniegiem lodowiec Kaurneltarel Gletscher. Droga pod lodowiec to 26km odcinek z 29 zakrętami, na którym pokonuje się różnicę wysokości około 1500m. Jest to droga prywatna, a roczny koszt jej utrzymania szacuje się na 680000E.

Za przejazd pobierane są opłaty w wysokości 25E samochód osobowy + 7E każdy dodatkowy pasażer (chociaż naszą dwójkę skasowali 25E, bez dodatkowej opłaty, więc nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie to działa), 15E motocykl. Takie ceny obowiązują w przypadku jednodniowego wjazdu, aczkolwiek wiele osób decyduje się na wykupienie pakietu kilkudniowego ze względu na działający na lodowcu całoroczny stok narciarski.

Droga nie jest dostępna przez cały czas, dlatego warto zapoznać się z godzinami, w których można na nią wjechać.

Czerwiec, lipiec, sierpień = 7:00 – 19:00

Pozostałe miesiące = 7:00 – 16:00

droga pod lodowiec Kaunertal  najpiękniejsza droga alpejska Austria

O drodze...

Obecna droga asfaltowa poprowadzona jest głównie starym szlakiem pielgrzymkowym, który przebiegał z doliny Kaurneltal w Austrii, do doliny Langtauferer we Włoszech. W trakcie pokonywania dużego przewyższenia można zaobserwować wszystkie poziomy roślinności występujące w Alpach. Ciekawą opcją jest trekking do miejsc ukrytych i nieco bardziej odizolowanych, które można znaleźć na mapce otrzymanej przy wjeździe. Na końcu drogi znajduje się najwyżej położony przystanek autobusowy w Austrii.

 

droga pod lodowiec Kaunertal  najpiękniejsza droga alpejska Austria

Ciekawe punkty na trasie

Tak jak wspomniałam, przy wjeździe otrzymuje się mapkę trasy z zaznaczonymi i opisanymi najważniejszymi punktami widokowymi lub historycznymi. Najciekawsze z nich pod względem wizualnym to na pewno:


1. Jezioro Gepatsch-Stausee (nr 9 na mapce) – zbiornik wodny wykorzystywany jest do wytwarzana energii elektrycznej. Usypano na nim naturalną zaporę, po której można spacerować oglądając ośnieżone szczyty gór.

Jezioro Gepatsch-Stausee najpiękniejsze drogi w Austrii

2. Wodospad Wurmetalbach (nr 11) – sporych rozmiarów wodospad znajdujący się przy drodze, wpadający do Gepatsch-Stausee

Wodospad Wurmetalbach Kaunertal Austria

3. Teren wokół wodospadu Rifflbach (nr 17) - jeśli posiadacie sprzęt na via ferraty to polecam mieć go ze sobą, bo w górę wodospadu prowadzi pięknie wyglądająca żelazna droga z mostami oblewanymi non stop przez spadającą z impetem wodę. Jeśli wspinaczka wam nie w głowie, to i tak warto zatrzymać się w tym miejscu. W bliskiej odległości wodospadu przez malowniczy teren przepływa rzeka polodowcowa.

Rifflbach  Kaunertal Austria

4. Jezioro Weibsee (nr 28) – życzę wam, żeby słońce przyświeciło w taflę tego małego jeziorka tak mocno, żebyście mogli zobaczyć tak samo głęboko turkusowy kolor jak ja. Obok znajduje się parking i w około 20min można obejść jezioro dookoła.

Jezioro Weibsee najpiękniejsza droga Austria

5. Jaskinia lodowcowa (nr 32) – tutaj macie szansę na obcowanie oko w oko z lodem liczącym pewnie setki lat. W środku jest chłodno, w niektórych miejscach nieco ślisko, a w ciepłe dni z góry kapie/leje się woda. Przejście jaskini zajmuje kilka/kilkanaście minut. Jej kolor prawdopodobnie zmienia się w zależności od pory roku. Latem nie był to niebieski kryształ jak to często bywa w przypadku lodowych jaskini, tylko nieco zabrudzony lód.

Jaskinia lodowcowa droga pod lodowiec Kaunertal AustriaJaskinia lodowcowa droga pod lodowiec Kaunertal Austria

Jaskinia lodowcowa droga pod lodowiec Kaunertal Austria

Jaskinia lodowcowa droga pod lodowiec Kaunertal Austria

6. Kralesjoch (nr 34) – czy osiągnięta wysokość 2750m to wciąż mało? Proszę bardzo, na ogromnym parkingu znajdującym się na końcu drogi można przesiąść się do gondoli, która wywiezie was na wysokość 3108m n.p.m.! Na jej końcu znajduje się platforma widokowa, przez którą przebiega granica z Włochami. Roztacza się stamtąd jedna z najpiękniejszych panoram w Alpach, można oglądać szczyty Austrii, Włoch oraz Szwajcarii. Koszt przejazdu kolejką 19,50E.

Kralesjoch
 

Po drodze czas umilają wyłaniające się non stop nowe, piękne widoczki. Na tę trasę warto poświęcić nawet cały dzień, żeby móc dokładniej ją odkryć. Konieczcie sprawdźcie video z podróży po Tyrolu! KLIK


Najpiękniejsza droga Austrii lodowiec Kaunertal latem
Najpiękniejsza droga Austrii lodowiec Kaunertal latemNajpiękniejsza droga Austrii lodowiec Kaunertal latem
Najpiękniejsza droga Austrii lodowiec Kaunertal latem
 

 

Najpiękniejsza droga Austrii lodowiec Kaunertal latem

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wild Heart Tour , Blogger