Skalka pri Kremnicy – via ferraty na Słowacji


Most Skalka pri Kremnicy via ferraty Słowacja

Jak via ferraty blisko polskiej granicy, to z pewnością w miejscowości Skalka pri Kremnicy! Znajdziecie tam 5 tras o stopniach trudności od A/B do E, które stworzono w bardzo atrakcyjnym miejscu. Skały tworzą tam mury, wieżyczki i kominy, a całej wspinaczce towarzyszą piękne, górskie panoramy. Dodatkowo od 2019r jest również dostępny wiszący 30m nad urwiskiem most o długości 80m, który robi duże wrażenie, a dla osób z lękiem wysokości może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Z tego posta dowiecie się jak dokładnie wyglądają trasy ferrat w Skalce pri Kremnicy i jak się do nich przygotować.

Tutaj znajdziecie krótki filmik z przejścia KLIK

Most Skalka pri Kremnicy via ferraty Słowacja

Parking, wstęp i dojście na via ferraty Skalka

Samochód można zostawić na parkingu przy ulicy Partizanska Dolina (powyżej Penzión Guldiner). Punktem orientacyjnym jest duży biało-czerwony maszt. Około 100m przed masztem w lewo odbija znakowany szlak oraz wyraźny drogowskaz z napisem Via Ferraty Komin. Szlakiem tym po około 15 minutach marszu dochodzi się do centrum całej zabawy, gdzie znajduje się tablica informująca o rozmieszczeniu wszystkich tras.

Komin Skalka pri Kremnicy via ferraty Słowacja

Wstęp jest bezpłatny, ale jeśli nie macie własnego sprzętu (lonża, uprząż, kask) musicie go wypożyczyć, ponieważ jest on wymagany na wszystkich trasach łącznie z wiszącym mostem (oczywiście nikt tego nie sprawdza, ale posiadanie tych rzeczy to sprawa naturalna). Wypożyczalnia znajduje się niedaleko parkingu i czynna jest od 9-17. Koszt całego sprzętu na 4h = 10E, a na cały dzień = 20E. Pobierana jest również kaucja w wysokości 50E, którą dostaniecie z powrotem po oddaniu nieuszkodzonego zestawu. Na via ferraty przydadzą są również rękawiczki.

komin Skalka pri Kremnicy via ferraty Słowacja

Trasy ferrat w Skałce pri Kremnicy

Do wyboru jest wiszący most + 6 tras, z czego 4 z nich zaczynają się w tym samym miejscu. Trasy są jednokierunkowe i każda z nich prowadzi od dołu do góry (my byliśmy na ferratach po raz pierwszy, dodatkowo przyjechaliśmy tak wcześnie, że nie było tam nikogo innego i przez niewiedzę większość tras przeszliśmy najpierw z góry na dół)

Most Skalka pri Kremnicy via ferraty Słowacja

Na początek, dla rozrywki można przejść przez wiszący most. Żeby do niego dotrzeć trzeba odbić w prawo od tablicy informacyjnej (kierować się dalej za znakami Via Ferrata Komin). Po zejściu nieco w dół znajduje się kolejna tablica informacyjna. Z tego punktu można również zejść do miejsca, gdzie początek mają 4 ferraty o różnych wycenach trudności, natomiast na most dojdziecie robiąc kilka kroków w górę. Po przejściu wiszącego mostu (jest jednokierunkowy) nie czeka na was żadna dodatkowa niespodzianka, lub też trudny odcinek do pokonania. Po prostu trzeba wrócić normalnym, prostym szlakiem przez las z powrotem na drugą stronę mostu i tym razem odbić nie w górę, tylko w dół. Tam czeka lekka, prosta ferrata Zastopovka (wycena A/B), prowadząca do tych właściwych. Zejście do punktów startowych zajmuje około 10 minut, a trasa jest bardzo przyjemna. Znajduje się na niej ogromny klon górski liczący sobie około 200lat, po którego korzeniach schodzi się na mały wiszący mostek. Zaraz za mostkiem wyłania się metalowa siatka. To trasa o wycenie D. Kawałek dalej start mają trasy Vyzwa (wycena E) oraz Komin, który później dzieli się na kilka wariantów (wycena B/C). Najłatwiejsza ferrata to 30-metrowa Janosikova Diera, która jako jedyna swój początek ma w zachodniej części skalnego grzbietu i nie trzeba do niej schodzić (wycena A/B).

trasy komin Skalka pri Kremnicy via ferraty Słowacja

JANOSIKOVA DIERA (wycena A/B)

To trasa dobra na rozgrzewkę. Pozwala oswoić się ze sprzętem i skałą, jeśli jesteście na ferratach po raz pierwszy. Pokonać ją można w około 5 minut przemieszczając się wzdłuż pionowej skały z metalowymi ułatwieniami.

ZASTOPOVKA (wycena A/B)

Bardzo łatwa ferrata, prowadząca w dół do miejsca, gdzie początek mają pozostałe trasy.

Most Skalka pri Kremnicy via ferraty Słowacja

KOMIN (wycena B/C)

Na początku wspinamy się po półkach skalnych, aż do miejsca, w którym skały tworzą kominy. Tutaj rozpoczyna się wspinaczka pionowo w górę. Najtrudniejszym miejscem jest drabinka o wycenie C, którą można ominąć wybierając komin o wycenie B. Dalej można nadal iść ferratą Komin, od której na samym końcu odbija krótka, ale wymagająca ze względu na śliskie kamienie ferrata Kominarska (można ją ominąć) lub odbić na ferratę Trubacova Weża.

 

komin Skalka pri Kremnicy via ferraty Słowacja


TRUBACOVA WEŻA (wycena B)

Ferrata mająca swój początek w połowie ferraty Komin. Jedna z najbardziej widokowych i dostarczająca sporo ciekawych atrakcji. Prowadzi ona na strzelisty wierzchołek z krzyżem, z którego trzeba przejść na drugą stronę po linie nad 20m przepaścią.

komin Skalka pri Kremnicy via ferraty Słowacja
komin Skalka pri Kremnicy via ferraty Słowacjakomin Skalka pri Kremnicy via ferraty Słowacja

KOMINARSKA (wycena C)

Ta krótka ferrata licząca sobie 8m była dla mnie największym wyzwaniem i spędziłam w niej sporo czasu szukając dobrego rozwiązania, żeby wspiąć się na górę. Cała trudność polegała na tym, że to bardzo zacienione miejsce i każda skała w środku była mokra, a do dyspozycji nie ma żadnych metalowych ułatwień oprócz liny do wpięcia lonży.

LANOVA SIET (wycena D)

Metalowa sieć o wysokość 37m, dzieląca się na trzy mini-etapy. W pierwszym etapie sieć jest nachylona minimalnie w stronę skały, w kolejnym jest prosta, a w końcowym etapie pochyla się nieco w stronę przepaści. To znaczy, że im wyżej jesteśmy tym więcej siły trzeba użyć do utrzymania się na sieci. Pochyłość nie jest jednak duża i zawsze można przytulić się do siatki, żeby trochę odpocząć. To świetna opcja do przetestowania swoich sił. Siatką dochodzi się do miejsca, w którym kończy się wiszący most.

komin Skalka pri Kremnicy via ferraty Słowacja
Drabinka Skalka pri Kremnicy via ferraty Słowacja

VYZWA (wycena E)

Ta trasa nadaje się dla osób bardziej obytych ze wspinaczką i pewnych swoich sił. Wyjście jest wymagające, ponieważ na 70-metrowej skale zastosowano minimum ułatwień, a w końcowej fazie trzeba wykonać manewry w zwisie. To jedyna trasa której nie przeszłam i wiem, że po prostu nie dałabym rady.


Trasy nie są długie, ale dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia ze wspinaczką wystarczająco męczące. Ja spędziłam tam około 4h i na więcej moje ręce nie miały już siły. Pamiętajcie, że na trasie powrotnej do Polski znajduje się sporo innych ciekawych punktów (zamki, góry, malowana wieś Cićmany), do których warto wstąpić!

komin Skalka pri Kremnicy via ferraty Słowacja

 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wild Heart Tour , Blogger