Pętla po północnym Beskidzie Śląskim – Lanckorona – Magura – Klimczok

Przyjemna trasa, której dość duża część prowadzi granią, a to oznacza całkiem sporo ładnych widoków. Trasę można nieco zmodyfikować pomijając Lanckoronę i startując z innej miejscowości. Dwie opcje na ciekawy trekking w północnej części Beskidu Śląskiego podaję poniżej. Osobiście Magurę uważam za jedno z piękniejszych miejsc w północnym Beskidzie Śląskim ze względu na rozległą panoramę, dodatkowo nigdy nie spotkałam tam natłoku turystów.

TRASA NR 1 (dłuższa) LANCKORONA – MAGURA – KLIMCZOK

Start: Bystra Śląska

Czas przejścia: ok. 4h

Ilość kilometrów: 11,5km

Podejście: 737m

*trasę można skrócić o 1,5km pomijając szczyt Klimczok, a przechodząc jedynie obok schroniska pod Klimczokiem.

Startujemy w Bystrej Śląskiej z parkingu przy ul. Beskidzkiej. Łapiemy się szlaku czerwonego, który doprowadzi nas do leśnego szczytu z klimatycznym ołtarzem – Lanckorony. Z Lanckorony nadal podążamy szlakiem czerwonym, który wkrótce wychodzi z lasu i prowadzi granią aż do ruin Kąpieliska Magura. Ruiny są już niestety mało widoczne. Kilka zarośniętych krzakami kamieni, ale warto wiedzieć, że w latach 30 odkryty basen na widokowej polanie był luksusem. Później obok kąpieliska powstało również drewniane schronisko, po którym nie ma już śladu. Od ruin idziemy nadal szlakiem czerwonym na Magurę, którą łatwo przeoczyć, ponieważ tabliczka z nazwą szczytu znajduje się na niepozornym drzewie na płaskim terenie. Grań ciągnie się przez około 1km z lewej z widokiem na Skrzyczne, z prawej na panoramę Bielska-Białej. To idealne miejsce, żeby rozbić namiot lub rozwiesić hamak i zasypiać z widokiem na migoczące światła miast. Stamtąd już rzut beretem do schroniska PTTK Klimczok, przy którym staniemy przed wyborem. Zdobyć Klimczok, który znajduje się 0,7km w linii prostej od schroniska lub od razu odbić w prawo na szlak niebieski, który doprowadzi nas z powrotem do Bystrej. Szlak niebieski nie jest już zbytnio widokowy, więc można pokusić się o powrót tą samą trasą, którą przyszliśmy, czyli szlakiem czerwonym (zajmie to około 20 minut dłużej).


TRASA NR 2 MAGURA – KLIMCZOK

Start: Szczyrk osiedle Pod Magurą

Czas przejścia: ok. 2h 50min

Ilość kilometrów: 8km

Podejście: 481m

Trasę zaczynamy w okolicach agroturystyki „Chata w Dechę”. W zależności od dnia i pory, o której będziecie startowali samochód można zostawić na płatnym parkingu oferowanym przez pobliskie gospodarstwa agroturystyczne lub (w przypadku mniejszego ruchu) w którejś z zatoczek przy drodze.

Startujemy szlakiem czarnym, z którego po około 2km marszu odchodzi szlak żółty w kierunku schroniska PTTK Klimczok. Na szlaku czarnym umiejscowione są stacje drogi krzyżowej oraz kapliczki. Szlakiem żółtym dochodzimy do ruin Kąpieliska Magura, następnie trasa przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku tej opisanej powyżej. Po zdobyciu szczytu Klimczok schodzimy z powrotem do Siodła pod Klimczokiem (przełęcz znajdująca się pomiędzy wzgórzem, na którym znajduje się szczyt oraz wzgórzem, na którym znajduje się schronisko), gdzie rozwidlają się szlaki. Schodzimy w dół szlakiem niebieskim. Na trasie znajduje się ręcznie malowany dom, który pięknie komponuje się z panoramą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wild Heart Tour , Blogger