Outdoorowy, niestandardowy Kraków

Kraków – historyczna stolica Polski, królewskie miasto pełne znanych legend oraz prawdziwych wydarzeń. Miasto zabytków zarówno tych budzących podziw i dumę, jak i tych przyprawiających o dreszcze i skłaniających do refleksji. W tym wpisie znajdziecie propozycję na zwiedzenie Krakowa outdoorowo, czyli z zewnątrz, bardzo adekwatnie do obecnej sytuacji. Znajdą się tutaj głównie miejsca alternatywne, które pozwolą nieco inaczej spojrzeć na miasto, ale nie zabraknie również kilku typowych miejscówek.

 

1 Kopiec Piłsudskiego

Czy wiedzieliście, że w Krakowie jest aż 5 kopców? Największy i najtrudniej dostępny z nich to właśnie Kopiec Piłsudskiego. Jest położony na wzgórzu Sowiniec w Lasku Wolskim, a spacer do niego zajmuje około 30min, dlatego nie dociera tutaj aż tak wiele osób jak na popularny Kopiec Kościuszki lub Kopiec Kraka. Uciążliwy okazuje się brak wyznaczonego parkingu. Odwiedzający często decydują się na pozostawienie samochodu na płatnym parkingu obok zoo. Istnieje jednak inna możliwość, a mianowicie parking na około 3 samochody znajdujący się na przecięciu alei Panieńskich Skał z aleją Kasztanową. Stamtąd ruszamy szlakiem żółtym, a następnie odbijamy na szlak zielony, który prowadzi pod sam kopiec. Szybkim tempem na szczycie kopca staniemy po około 30minutach.

Warto też zapoznać się z historią kopca, bo nazwa na cześć przywódcy odrodzonej Polski zobowiązuje go do bycia bardzo wyjątkowym! Powstawał on w latach 1934-1937. Podczas II wojny światowej był dewastowany przez okupacyjne władze niemieckie, a następnie o jego dewastację troszczyły się władze komunistyczne. Na szczęście w latach 80 XX wieku kopiec został odrestaurowany. Znajduje się w nim ziemia z pól bitewnych, miejsc stacjonowania polskich żołnierzy oraz cmentarzy, na których spoczywają Polacy w różnych częściach świata. Jest to zatem nie tylko świetny punkt widokowy na miasto, ale również wielka mogiła.


2 Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Tyniec to podkrakowska wioska, która w 1973 roku została włączona do Krakowa. Miejsce to słynie z klasztoru położonego malowniczo na wapiennym wzgórzu nad Wisłą. Najlepszym miejscem do podziwiania tej budowli jest drugi brzeg Wisły. Wystarczy wpisać w nawigację Piekary nad Wisłą, można tam podjechać samochodem, a później udać się na spacer polnymi drogami wzdłuż rzeki.

 

3 Pałac w Piekarach

Będąc już w Piekarach grzechem byłoby pominąć piękny (choć niszczejący) pałac neogotycki. Podczas II wojny światowej wpadł on w ręce okupantów, po wojnie został upaństwowiony. Mieściła się tam m.in. siedziba Technikum Zielarskiego. W 1995r pałac został sprzedany osobie prywatnej, jednak wówczas uaktywnili się spadkobiercy przedwojennych właścicieli nieruchomości podając sprawę do sądu. Od tego czasu ze względu na brak rozwiązania sporu pałac niszczał, obecnie jednak trwają prace remontowe (2020r).


4 Rynek podgórski

Dawniej, przed włączeniem Podgórza do Krakowa, był to główny rynek tego miasta. Najbardziej charakterystyczną budowlą jest kościół św. Józefa. Wokół można zobaczyć również starą zabudowę. To dobre miejsce do rozpoczęcia obchodu po kolejnych punktach z listy, czyli od 5, do 9.
5 Kładka Ojca Bernatka

To chyba jedno z najbardziej „obciążonych uczuciowo” miejsc w Krakowie. Most pieszo-rowerowy łączący Podgórze z Kazimierzem stał się miejscem, w którym zakochane pary wieszają miłosne kłódki, następnie wyrzucając kluczyk do rzeki. 

 

 

6 Kazimierz

Artystyczna część Krakowa, w której oprócz dziesiątek klimatycznych kawiarenek i knajpek można znaleźć całkiem ciekawą sztukę uliczną oraz obserwować efekty wielowiekowego sąsiedztwa chrześcijańsko-żydowskiego.

 

7 Plac bohaterów getta

Podczas II wojny światowej plac ten był centralnym punktem getta utworzonego przez Niemców dla ludności żydowskiej. Obecnie na pamiątkę przykrych wydarzeń umieszczono tam pomnik w postaci kilkudziesięciu żeliwnych krzeseł. Jak wspomina właściciel jedynej apteki funkcjonującej wówczas w gettcie (Polak), krzesła były porozrzucane po placu podczas likwidacji getta w 1943r., ten widok utkwił mu w pamięci. Podczas likwidacji około 8000 Żydów zostało przetransportowanych do obozów pracy, a około 2000 zostało zamordowanych na miejscu.

8 Mury getta krakowskiego

Adekwatnie do punktu powyższego, w okolicy można znaleźć pozostałości po murach byłego getta. Mury mają kształt żydowskich nagrobków. Za czasów jego funkcjonowania do środka można było wejść tylko przez 4 wyznaczone bramy ze specjalnym pozwoleniem, więc możliwość pomocy uwięzionym w środku osobom była ograniczona. Za opuszczenie getta przez ludność żydowską również groziła kara śmierci. Dobrze zachowany fragment murów znajduje się przy ulicy Lwowskiej w dzielnicy Podgórze.


9 Fort 31 św. Benedykt i kościół św. Benedykta

Fort niestety jest obecnie ogrodzony. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to bardzo unikatowa budowla i warto zobaczyć ją chociaż zza płotu. Dodatkowo obok znajduje się uroczy kościółek oraz polana z widokiem na kopiec Kraka.10 Lokomotywownia Płaszów

Coś dla fanów miejsc zapomnianych. Wśród zarośli, na bocznicach można znaleźć mini cmentarzysko pociągów. W podróż do przeszłości zabierze Was tam parowóz TY 51, lokomotywa TK W2 (podobno to jeden z dwóch egzemplarzy znajdujących się w Polsce) oraz stare wagony. 

11 Wawel

Tego miejsca nie trzeba przedstawiać, ale warto dodać że cudownie wygląda również nocą, a idealnym punktem widokowym jest most Dębnicki.

 

12 Pomnik psa Dżoka

Symbol psiej wierności znajdujący się w drodze z Wawelu na most Grunwaldzki. Pan tego psiaka zginął w okolicy ronda Grunwaldzkiego, a pies dokarmiany przez mieszkańców czekał tam na niego jeszcze przez około rok, w końcu pozwolił się przygarnąć kolejnemu właścicielowi.

12 Rynek Główny i ulica Floriańska

Tutaj również klasyk, warto odwiedzić go nocą, gdy wszystko jest pięknie oświetlone, szczególnie w okresie świątecznym.

 

13 Kamieniołom Liban

To miejsce z bardzo bogatą historią, niestety związaną również z działaniami okupantów podczas II wojny światowej. Od 1942r miejsce to było obozem pracy, w którym ginęli więźniowie. Obecnie teren jest dość mocno zaniedbany, a stalowe konstrukcje pokrywa gruba warstwa rdzy. W miejscu tym kręcono sceny do filmu „Lista Schindlera”. Scenografia nie została dokładnie posprzątana, tak więc niektóre elementy znajdujące się na terenie kamieniołomu są po prostu jej pozostałościami.


 

14 Kopiec Kraka

Tajemniczy kopiec, którego twórców, czasu powstania oraz pierwotnego przeznaczenia nikt do końca nie jest pewien. Wiadomo jednak, że jest on najstarszym kopcem znajdującym się w Krakowie i roztacza się z niego piękny widok. Dodatkowo wstęp jest bezpłatny, no i znajduje się on bardzo blisko Kamieniołomu Liban i Fortu 31 św. Benedykta.

 

15 Zakrzówek i Skałki Twardowskiego

Na koniec miejsce idealne na relaks w pięknym terenie przypominającym bardziej chorwackie wybrzeże niż krakowskie obrzeża. Zbiornik wodny na Zakrzówku powstał po zalaniu kamieniołomu wapienia, w rezultacie woda mieni się różnymi odcieniami błękitu, a otaczające ją wapienne skały dodają uroku. Na skały można bez problemu wejść i zrobić sobie piknik z widokiem na zalew i Kraków. Zakrzówek jest również świetną bazą nurkową, a w skałkach wytyczono drogi wspinaczkowe.

3 komentarze:

 1. Jeśli nic się do lutego nie zmieni to będzie to pomysł na wycieczkę na ferie, dzięki za wpisik!

  OdpowiedzUsuń
 2. Kraków to moje ukochane królewskie miasto, w którym mieszkałam kilka lat! Piękne miejsca nam tu pokazałaś! Ciekawostka - do małego kościółka można wejść tylko 2 razy w roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo! Tego nie wiedziałam, a wiesz może jakie to dni? :)

   Usuń

Copyright © 2016 Wild Heart Tour , Blogger