Bułgarskie stoki narciarskie – zima na Bałkanach

Narty w Bułgarii brzmią trochę niedorzecznie, ale chociaż to bardzo mało popularny zimowy kierunek to czas przełamać barierę i powiedzieć wprost – niczego tam nie brakuje! Góry Rylskie i Piryn oferują całą masę świetnie przygotowanych tras i (jeśli akurat nie ma obostrzeń) dobrze zorganizowaną bazę gastronomiczną i apres-ski. Główne bułgarskie zimowe ośrodki to Borovets i Bańsko, na tym wyjeździe skupiłam się na tym pierwszym.


Dlaczego pojechałam na snowboard do Bułgarii?

Sytuacja pandemiczna w kraju zmusiła mnie do podjęcia kroków, których prawdopodobnie nigdy nie podjęłabym, gdyby wszystko było normalnie. Stoki w Polsce zamknięte, prawie cała Europa w lockdownie, więc gdzie pojechać żeby móc zaspokoić swoje pierwszorzędne potrzeby? Pozostała zbyt droga Szwajcaria i zbyt niepewna Bułgaria, dlatego nikt łącznie ze mną nie wierzył, że gdziekolwiek wyjadę. Bułgaria wcale nie była niepewna dlatego, że (jak to mi wszyscy powtarzali) „tam nie ma gór i śniegu”, wiedziałam że tego nie zabraknie. Bardziej martwił mnie fakt, że muszę przekroczyć 4 granice, w tym jedną poza Unią Europejską, a później jeszcze jakoś wrócić tą samą drogą, co w czasie ciągłych zmian przepisów i obostrzeń nie wydawało się takie proste.

W niepewności jest coś bardzo pociągającego, dlatego właśnie niepewnie, tak na wszelki wypadek kupiłam ubezpieczenie, ogarnęłam winiety, trasy i napisałam orientacyjnie o nocleg... No a potem to już szkoda było, żeby cała robota się zmarnowała, więc kolejnego dnia wpakowaliśmy sprzęt do Ibizy i pojechaliśmy. Co do niepewności wyjazdu, to dużo się nie pomyliłam. Bułgarię zamknęli jeszcze podczas mojego pobytu, a w Węgrzech jeżdżąc wzdłuż granicy musiałam szukać landów otwartych dla tranzytu. Tak czy inaczej - było warto, no i dzięki temu odkryłam świetną alternatywę dla alpejskich ośrodków. Wyjazd w Alpy poza sezonem, natomiast jeśli w sezonie to Bułgaria!


Borovets Ski Resort – informacje praktyczne

Które trasy wybrać?

Skipass obejmuje dwie części, które nie są ze sobą połączone wyciągami.

Pierwsza część to wyciągi kanapowe Martinovi Baraki (1655m n.p.m.), Sitnyakovo Express (1780m n.p.m.) oraz kilka małych orczyków dla dzieci. Z moich obserwacji wynika, że jest tutaj bardziej tłoczno i na tą część decydują się osoby początkujące, chociaż różnorodności w trasach nie brakuje. Wyciągi startują w okolicy Hotelu Rila, czyli w samym sercu Borovca. Znajduje się tam bardzo dużo sklepów z pamiątkami, knajpek, oraz płatne parkingi, na których można zostawić samochód. Plusem tej części jest możliwość jazdy wieczornej, niektóre stoki są oświetlone.


Druga część to zdecydowanie mój faworyt. Gondola Yastrebets (2369m n.p.m.), wyciąg Yastrebets Express (2049m n.p.m.), Markudjik 2 (2486m n.p.m.) oraz kilka orczyków na szczycie. Właściwie większość tras w tej części kurortu jest stroma (czarne i czerwone), ale przez cały pobyt były świetnie przygotowane, a po świeżym opadzie jeździło się bajkowo. Minusem jest to, że gondola przez silne wiatry często jest zamykana. Nie udało nam się też zobaczyć widoków, bo górna stacja ciągle była spowita mgłą. Mimo to byłam bardzo zadowolona z jazdy i śmiało mogę powiedzieć, że panowały tam jedne z lepszych warunków, w których miałam przyjemność kiedykolwiek jeździć.

Ruch był niewielki, ale mogło to być spowodowane pandemią, nie wiem jak wygląda sytuacja podczas normalnego sezonu.

Jeśli wybierzecie jazdę na tej części, to polecam zaparkować samochód na darmowym parkingu w tej lokalizacji 42.257784, 23.590486. Parking znajduje się przy wyciągu Yastrebets Express, gdzie można nabyć skipassy.
Ceny skipassów

Pełne zestawienie cen skipassów znajdziecie na głównej stronie ośrodka https://www.borovets-bg.com/en/page/info/lifts-trails/prices/lift-passes-prices.


Nocleg

W Borovcu obiektów noclegowych nie brakuje, jednak my zatrzymaliśmy się w miasteczku Samokov, znajdującym się kilka kilometrów wcześniej. Wynajęliśmy pokój w Guesthouse Elizabeth. Pensjonat oferuje prywatny parking, przestronne i czyste pokoje z łazienką i balkonem, a Pan „dziadek”, który pilnuje całego interesu to człowiek z sercem na dłoni. W dodatku robi wspaniałą rakiję, którą można u niego zakupić (8BNG/litr).


Co robić w okolicach Borovca poza jazdą na nartach?

Piramidy Stobskie – jedne z najbardziej niesamowitych formacji znajdujących się w Bułgarii, 80km od Borovca

Rilsky Monastyr – 20km od piramid można zobaczyć najbardziej rozpoznawalny bułgarski monastyr

Sofia – w odległości 100km od Borovca znajduje się stolica i jednocześnie największe miasto Bułgarii.

Iskar – największy zbiornik wodny w Bułgarii, który rzuca się w oczy z każdego stoku, znajduje się jedyne 25km od Borovca.

Samokov – tutaj warto wpaść na punkt widokowy będący jednocześnie restauracją o nazwie Rido.

Musała – najwyższy szczyt Bułgarii i jednocześnie całych Bałkanów (2925m n.p.m.), w zimie trzeba monitorować pogodę, nas niestety powstrzymały silne wiatry, wysokie zagrożenie lawinowe i temperatury dochodzące do -30 stopni. Ale podczas okienka pogodowego i z odpowiednim sprzętem szczyt jest jak najbardziej do zdobycia.

  

Co przywieźć z Bułarii?

Lutenica – pikantna pasta warzywna, której głównym składnikiem jest papryka, pomidory i bakłażany (choć występują różne kombinacje)

Mehta – bardzo popularny likier miętowy, najlepiej smakuje z sokiem owocowym i spritem

Rakija – standardowo najlepiej nie kupować w sklepie, tylko pytać u osób prywatnych o domowe wyroby

Olejek różany – Bułgaria jest największym na świecie producentem olejku różanego, dlatego znajdziecie tam mnóstwo kosmetyków o różanym zapachu. Warto zwracać uwagę na pochodzenie olejku, ponieważ niektórzy producenci do wyrobów używają tańszego zamiennika. 1 gram oryginalnego, czystego olejku z Doliny Róż to koszt około 150zł, ale kosmetyki z jego dodatkiem można kupić w bardziej przystępnych cenach. Warta polecenia jest drogeria Refan znajdująca się w Samokovie przy dworcu autobusowym. 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wild Heart Tour , Blogger